Skontaktuj się z nami
Zadzwoń już teraz: 42 686 84 82 Zobacz na mapie

Filtr kabinowy – wymiana w ACS Łódź

Filtr kabinowy określany też jako filtr przeciwpyłkowy, to ważny element każdego samochodu, wpływający na komfort jazdy. Co daje filtr kabinowy? Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które trafia do wnętrza kabiny. Wymiana filtra kabinowego jest dostępna w Auto Centrum Serwisowe Łódź.

Skoro już wiesz, do czego służy filtr kabinowy, musisz też wiedzieć, jak ważna jest jego regularna wymiana i konserwacja układu wentylacyjnego. Jeśli w swoim aucie masz zużyty filtr kabinowy, nieświeże powietrze, które trafia do kabiny może powodować większe zmęczenie lub ból głowy u kierowcy. To znacznie obniża sprawność reakcji za kółkiem i wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Filtr kabinowy – gdzie jest?

Filtry kabinowe muszą oczyścić powietrze z kurzu, pyłków i innych nieczystości, które unoszą się na drogach. To, gdzie jest filtr kabinowy, uzależnione jest producenta danego auta lub od jego modelu. Zazwyczaj się montowane między kabiną a komorą silnika – pod deską rozdzielczą lub pod listwą podszybia. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć filtr przeciwpyłowy zajrzyj do instrukcji.

Jaki wybrać filtr kabinowy? Węglowy czy zwykły – rodzaje

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje filtrów do kabiny. Można je podzielić na:

  • zwykłe, które zatrzymują głównie kurz i pyłki
  • węglowe, które nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale też redukują nieprzyjemne zapachy i gazy

Filtry są zazwyczaj zbudowane z 3 lub 4 warstw. W filtrach standardowych zastosowana jest włóknina, która niestety przepuszcza gazy lub bakterie. W przypadku, kiedy chcesz kupić dobry filtr kabinowy, wybierz ten z aktywnym węglem.

Filtr kabinowy a klimatyzacja

Filtr przeciwpyłkowy jest trwale związany z klimatyzacją w samochodzie. W przypadku, kiedy filtr jest zanieczyszczony i nie działa już tak, jak powinien, kierowcy znacznie częściej korzystają z klimatyzacji. Może to doprowadzić do przeciążeń układu klimatyzacji ze względu na wysokie opory przepływu powietrza. Przy wymianie filtra zaleca się odgrzybić klimatyzację.

Kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Jak często wymieniać filtr kabinowy? To oczywiście zależy do typu filtra zamontowanego w samochodzie. Producenci zalecają wymianę co 20 tys. przejechanych kilometrów lub raz do roku. Zwykłe filtry zużywają się szybciej, dlatego warto znać charakterystyczne objawy zużytego filtra przeciwpyłkowego:

  • Zmniejszona wydajność działania nawiewu
  • Brzydki zapach wydobywający się z kratek wentylacyjnych
  • Nadmierne parowanie szyb

Warto wiedzieć, że zanieczyszczony filtr kabinowy przepuszcza nawet cztery razy mniej powietrza niż nowy filtr.

Wymiana filtra kabinowego w Auto Centrum Serwisowe

Jeśli nie wiesz jak wymienić filtr kabinowy, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W Auto Centrum Serwisowe wymiana filtra kabinowego jest przeprowadzana w ciągu około 20-30 minut. Montujemy filtry renomowanych producentów, według ich zaleceń.

Sprawdzamy działanie układu wentylacyjnego i dajemy gwarancję na wykonane prace. Jesteśmy dostępni w dogodnych dla Ciebie godzinach, pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 22.00 i w soboty od 7.00 do 14.00.

Wymiana filtra kabinowego cena

Kierowcy często zadają pytanie – ile kosztuje filtr kabinowy? Koszt nowego filtra do kabiny wynosi do kilku do kilkudziesięciu złotych, a sam montaż filtra kabinowego (tzw. koszt robocizny) w ACS Łódź zaczyna się od 40 zł. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami.

Zobacz też: Wymiana filtra paliwa w ACS Łódź – cena